Dizel Arabalar Avrupa’ya Giremeyecek Dizel Arabalar Avrupa’ya Giremeyecek
Yaşanan emisyon krizleri ve elektrikli motorların popülaritesini gittikçe arttırmasının üzerine dizel araçlar artık cazibesini yitiriyor. İşte konuyla ilgili Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği tarafından yayınlanan rapor. Dizel araçlar Avrupa... Dizel Arabalar Avrupa’ya Giremeyecek

Yaşanan emisyon krizleri ve elektrikli motorların popülaritesini gittikçe arttırmasının üzerine dizel araçlar artık cazibesini yitiriyor. İşte konuyla ilgili Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği tarafından yayınlanan rapor.

Dizel araçlar Avrupa yüzde 17 daha az sattı!

Otomobil dünyasında elektrikli otomobillerin yükselişi artık günümüzde herkes tarafından bilinen bir gerçek. Bu geçişi hızlandırmak içinse tüm dünyada elektrik ve benzinli motorlardan veya alternatif teknolojilerden oluşan hibrit motorınsayısı gittikçe artıyor.

Avrupa ülkelerine baktığımızda ise dizele olan ilgi gittikçe azalıyor. Yüksek emisyon değerine sahip dizel motorlar için birçok üretici 2020’li tarihlerden sonra artık dizel motorlu araç üretmeyeceğini açıkladı. Bunların başında ise Volkswagen geliyor.

Bunun yanı sıra bazı ülkelerde ise dizel otomobillerin sokağa çıkması yasaklandı. Tüm bunların bir araya gelmesiyle birlikteyse Avrupa Otomobil Üreticileri Birliğitarafından yayınlanan rapora göre Avrupa’da dizel araçların satışında ciddi bir düşüş yaşandı.

Raporda yer alan bilgilere göre 2017’nin ilk çeyreğine kıyasla 322.622 adet daha az dizel araç satıldı. Yüzde 17’ye varan bu düşüş elbette benzinli ve hibritmotorlara yaradı. Yaklaşık 300.000 adet daha fazla satış gerçekleştirilen benzinli modellerin artışı ise yüzde 14,6 olarak raporda yer aldı.

Diğer taraftan elektrikli araçların satışları yüzde 34,3 artarken şarj edilebilir hibrit modellerinin satışındaki artış ise yüzde 60,2’ye ulaştı. Bunları genellediğimiz de ise Avrupa’da toplamda yüzde 47 yani geçen yıla kıyasla 70.000’e varan farkla elektrikli araç satın aldı.

Peki Türkiye’de durum nasıl?

Ülkemizde diğer Avrupa ülkelerinin aksine dizel motorlu araçlar hala en çok tercih edilen seçeneklerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Burada elbette artan yakıt fiyatlarının etki oldukça yüksek.

Hibrit modellere baktığımızda ise seçeneğin az olmasına karşın ciddi bir artış söz konusu. Aşağıdaki tablodan da detaylı olarak görebileceğiniz üzere geçtiğimiz yıla oranla ülkemizde de artık hibrit modellerin tercih edilme sayısı gittikçe artıyor.

Zira rakamlara baktığımızda 2017 bittiğinde ülkemizde 4528 adet elektrikli otomobil satıldı. Bu sayının 77 adeti tamamen elektrikli araçlar iken 4451 adeti hibrit modeller oldu. 2016’da ise bu rakam yaklaşık olarak 994 adet idi. Ülkemizde hibrit otomobillerin liderlik koltuğunda ise Toyota oturuyor.

Henüz Yorum Bulunmuyor.

İlk yorumu sen yap.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir